Kreativitet uden præstation

af | | 30. september 2026

Hanneli, Jeppe og Peter på IPA3, modul3

Kære venner og bekendte

I disse dage er vi i gang med tredje modul af supervisionsforløbet Indre praksis og arbejdsliv. 
Jeg elsker disse forløb. Det er så inspirerende at få lov at følge mennesker i deres fordybelse over halvandet år.

Denne weekends modul handler om kreative processer. Om at finde sit udtryk og samtidig bevare kontakten til de indre, mere lavmælte stemmer. 
Vi arbejder både med skriftsproget og med en mere løssluppen kreativitet i farver.

Ved sidstnævnte leder kunstneren Jeppe Hein en proces, hvor deltagerne får lejlighed til, i længere stræk, at udforske, hvad farver og lyd, stilhed og åbenhed kan sammen, når man slipper ethvert krav om præstation og i stedet forsøger at hvile i selve kreativitetens værenskvalitet.

 

Et nyt hold af supervisionsforløbet begynder den 4. februar. 

Gennem årene med IPA, som vi kalder forløbet, har vi lært, at de kreative flows har brug for pauser, hvis kontakten indadtil skal bevares. Pauser, hvor vi mærker kroppen og åndedrættet, og undersøger om hjertet er med i processen, og giver os tid til at integrere det vi kommer i kontakt med.

En af de pauser, jeg holder mest af, er den helt enkle fem-åndedragspause. En af os tæller langsomt højt til fem åndedrag, og for hver ind- og udånding lander man lidt mere i nuet. ‘Et’, og man lander i kroppen. ‘To’, og man mærker hele sig selv. ‘Tre’, skuldrene synker lidt længere ned. ‘Fire’, og opmærksomheden når igen ned til fødderne. ‘Fem’, lidt mere afspænding, lidt mindre støj. Så et øjebliks stilhed, før vi går videre.

Det minder mig om, hvor lidt der skal til for at genskabe kontakten indadtil, hvis vi husker at tjekke ind med os selv hen gennem dagen. Denne ihukommelse kan hjælpes godt på vej, hvis vi også husker pausen lige når vi vågner.  

I denne uge deler vi en guidet morgenmeditation fra IPA-forløbet i Praksisbiblioteket. Den hedder Klar til at møde dagen og kan være en støtte fra morgenstunden at lægge et fundament i os selv, hvorfra det bliver lettere at finde hjem i løbet af dagen. 

Med ønsket om en god efterårstid – med tid til pauser.

Mange varme hilsner
på vegne af Kontemplations team

Hanneli


er meditationslærer, psykoterapeut og cand.arch.

Hun grundlagde Kontemplation i 2010 med udgangspunkt i en interesse for at integrere indre praksis i hverdagsliv, fællesskab og kreativ udfoldelse.

Hanneli bor på Vækstcenteret i Nørre Snede, hvor hun er en del af centerets faste undervisningsgruppe.

Hun er desuden tilknyttet Foreningen Børns Livskundskab og har i mange år arbejdet med kontemplativ praksis i undervisning og kreative sammenhænge.

Leave a Comment





FØLG OS PÅ INSTAGRAM

Følg på Instagram
Følg på Instagram