VÅGENHED MED HJERTESTREJF


lydfil · 19 min

I denne meditation åbner Hanneli en række døre ind mod vores mulighed for at mærke os selv som en åbenhed. Et rum.
Èn dør der åbnes her, er afspændingens.
En anden er sansekanalernes dør – der, siges det, fører ind til en naturlig åben lytten.
En tredje vej eller åbning indad er stilheden – den atmosfære som opstår når vores tanker kan begynde at falde til ro.

Ved at registrere hvordan der i og omkring dette indre rum er stemninger, som udgør en baggrund og en farvning af åbenheden, får vi yderligere støtte til at give lidt dybere slip.

I dette rums afspændte åbenhed  kan vi gøre noget så enkelt som at huske på venlighed – og dermed mærke glimt eller strejf af hjertefølelser – som et lille stjerneskud ind i det åbne, lyttende indre rums værenskvalitet.

 

Foto: Peter Høeg
Layout: Mikkel Strandbygaard

 

Hanneli Ågotsdatter

er meditationslærer, psykoterapeut og cand.arch.

Hun grundlagde Kontemplation i 2010 med udgangspunkt i en interesse for at integrere indre praksis i hverdagsliv, fællesskab og kreativ udfoldelse.

Hanneli bor på Vækstcenteret i Nørre Snede, hvor hun er en del af centerets faste undervisningsgruppe.

Hun er desuden tilknyttet Foreningen Børns Livskundskab og har i mange år arbejdet med kontemplativ praksis i undervisning og kreative sammenhænge.

10 Comments

  1. Connie on 12. januar 2026 at 16:51

    Tak 💜❤️💜

  2. Tina Østergaard on 3. januar 2026 at 11:40

    Jeg er fyldt med taknemmelighed over at være med. Tak for din fantastiske dejlige bløde stemme Hanneli

    Jeg kan ikke huske om jeg på noget tidspunkt har været så nærværende omkring min rygsøjle, det var nærværende på en dejlig måde.
    Jeg har en del uro både kropsligt og mentalt fandt jeg ud af, så det er godt at have vågenhed om hvad som ligger der.
    Ha’ den smukkeste dag

  3. Anette on 3. januar 2026 at 09:13

    Kære Hanneli
    Godt at høre din stemme. Tak for nærværspraksis denne morgen♥️

    • Redaktionen on 3. januar 2026 at 09:35

      Så dejligt også at “høre” din stemme her, og at vide at du praktiserer med, Anette. ❤️

  4. Tone on 3. januar 2026 at 08:45

    Takk🙏

    • Redaktionen on 3. januar 2026 at 09:35

      ❤️

  5. Sandra on 3. januar 2026 at 08:31

    Endnu en dejlig bevidsthedspraksis med dig/jer fra morgenstunden.
    Tak🙏 ❤️

    • Redaktionen on 3. januar 2026 at 09:39

      Det er en stor glæde at læse. Tak for at give dig tid til at lade os vide at du praktiserer med os her i januarpraksis – og så dejligt at du lyder til at nyde det. ❤️

  6. Gry on 3. januar 2026 at 07:33

    Waow. Sikken en vidunderlig opvågning til d. 3. januar. Kroppen og bevidstheden der vækkes til dagen – det er et godt fundament for en god dag.
    Tak💙

    • Redaktionen on 3. januar 2026 at 09:37

      Sikke en glæde at læse og mærke din respons, det vækker smil i hjertet. Tak for at praktisere med os. ❤️

Leave a Comment