Skip to content
Indlæser Begivenheder

« Alle Begivenheder

  • Denne begivenhed er allerede afholdt.

Onlineforløb: MASTERCLASS I DRØMMEFORSTÅELSE

15. april, 2025 • kl.18:45 - 21:15
Serie af begivenheder (Se alle)

 

Seks månedlige aftener fra december 2024 – juni 2025 med Peter Høeg
Vi har nu i Kontemplation fem år i træk hvert år afholdt et drømmeforløb over fire gange på et par måneder.
Og vi har på stort set alle kurser og retreat givet plads til arbejdet med drømme.
 
Dette har skabt en følelse af at tiden kunne være inde til at tage endnu et trin – til at give plads til en dybere undersøgelse af aspekter af drømme der er mere komplicerede end dem man får fat i når man arbejder med mere basal drømmeforståelse.
Derfor denne MasterClass – et ord der kan lyde prætentiøst, men vi synes ikke vi har kunnet finde et bedre.
 
 
Vi vil på dette forløb blandt andet arbejde med:
 
  • Videregående forståelse for hvordan drømme kan udpege meditative temaer og støtte den meditative praksis.
 
  • Drømme som symboler –
    det vil sige den måde hvorpå drømme også udtrykker forhold som går ud over hvad sproget kan rumme.

 

  • De mange stemmer i drømme –
    som kan høres, eller kommer til syne, når man bevæger sig dybere ind i drømmen end ved den normale og mere grundlæggende tolkning.
 
  • Prognostiske drømme –
    det vil sige den måde hvorpå drømme forbavsende ofte giver flere mulige fremtidsscenarier, som tilbud til os om at overveje forskellige måder vi kan bevæge os ind i fremtiden på.
 
  • Karma i drømme –
    Jung sagde: ‘Der er karma i alle drømme’. Dette er et emne vi vil gribe varsomt an. Med en vis humor, og med en opmærksomhed på at karma er et ladet emne – som man måske bedst nærmer sig hvis man betragter det som en slags eventyr.
 
  • Videre vil vi i hvert fald strejfe også:
    praksis i drømme, farver i drømme, mønstre i  drømme (mandalaer og tal) og såkaldte sandhedsdrømme.
    Og vi vil, som altid, også være opmærksomme på drømmenes kollektive aspekter.
 
Det er en forudsætning for at deltage i dette forløb at man enten har deltaget på mindst ét af vores tidligere drømmeforløb. Eller at man har tilsvarende erfaring andetsteds fra.
Dette for at sikre at deltagerne har en grundlæggende forståelse for drømmenes kompensative funktion, den måde hvorpå drømmene fra det ubevidste tilbyder os information der kan bidrage til vores vækst.
Og at man har vænnet sig til og har erfaringer af at man som drømmer ikke alene er drømmejeget, men på en måde også alle andre personer, genstande og stemninger i drømmen.
 
Deltagerne vil, ligesom på tidligere drømmeforløb, blive opfordret til at føre en drømmejournal mens forløbet står på.
Og man vil have mulighed for, mellem sessionerne, at indsende én eller to drømmeessenser som underviserne så vil samle i anonymiserede temaoversigter.
 
Det vil også, ligesom på tidligere forløb, være betydningsfuldt at deltagerne er indstillet på, under forløbet, at have en regelmæssig meditativ praksis.
 
 

Hver af aftenerne vil have følgende opbygning:

  • En fælles meditation og en kort bevægelses/yoga sekvens
  • Vi deler og kommenterer enkelte af månedens drømme – og sammenfatter temaer fra de indsendte drømme
  • Præsentation af aftenens tema
  • Deltagerne deles ind i små grupper hvor hver deltager, støttet af dialogen, arbejder med en drøm fra den forløbne måned
  • Fælles udveksling 
  • Gennemgang af den kommende måneds hjemmearbejde
  • Fælles afslutningsmeditation

 

Mellem hver session:

Det er tanken at kurset skal inspirere til at deltagerne hen over disse seks måneder fører en journal hvori drømmene skrives ned.

Hver gang vil der derudover blive foreslået et hjemmearbejde som for eksempel kan være:

Forskellige måder hvorpå man kan inddrage drømme i sine meditationer på, forskellige slags vinkler man kan se drømme under, forskellige måder man kan inddrage nattens drømme i sin vågne hverdag. Og i kreative processer.

 

Du kan læse mere om kurset her: Masterclass i Drømmeforståelse

Detaljer

Sted

Arrangør

Tilbage til kalenderforsiden

Scroll To Top